Ticombo
Log ind Sælg dine billetter

Stadion am Böllenfalltor billetter

Stadion am Böllenfalltor

Stadion am Böllenfalltor billetter

Mest populære
people-group
Nej
Dato
Endnu

SV Darmstadt 98 vs SG Dynamo Dresden 2. Bundesliga

Stadion am Böllenfalltor
Darmstadt, DE
Nej
Dato
Endnu

SV Darmstadt 98 vs SpVgg Greuther Fürth 2. Bundesliga

Stadion am Böllenfalltor
Darmstadt, DE
Nej
Dato
Endnu

SV Darmstadt 98 vs Holstein Kiel 2. Bundesliga

Stadion am Böllenfalltor
Darmstadt, DE
Nej
Dato
Endnu

SV Darmstadt 98 vs VfL Wolfsburg 2. Bundesliga

Stadion am Böllenfalltor
Darmstadt, DE
Nej
Dato
Endnu

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Nürnberg 2. Bundesliga

Stadion am Böllenfalltor
Darmstadt, DE
Nej
Dato
Endnu

SV Darmstadt 98 vs VfL Osnabrück 2. Bundesliga

Stadion am Böllenfalltor
Darmstadt, DE
Hurtige links
Holstein Kiel Billetter 2. Bundesliga Billetter SV Darmstadt 98 vs Hannover 96 2. Bundesliga (01 jan., Darmstadt) Billetter SV Darmstadt 98 vs SG Dynamo Dresden 2. Bundesliga (01 jan., Darmstadt) Billetter SV Darmstadt 98 vs FC Heidenheim 2. Bundesliga (01 jan., Darmstadt) Billetter SV Darmstadt 98 vs SpVgg Greuther Fürth 2. Bundesliga (01 jan., Darmstadt) Billetter SV Darmstadt 98 vs 1. FC Kaiserslautern 2. Bundesliga (01 jan., Darmstadt) Billetter Football Billetter

Stadion am Böllenfalltor Billetter

Oplev begivenheder i verdensklasse på Stadion am Böllenfalltor!

Stadion am Böllenfalltor er et historisk tysk fodboldstadion med en intim atmosfære, der elektrificeres af næsten 14.000 fans. Tribunepladsernes stejle udformning og festdeltagernes nærhed til banen skaber et behageligt miljø for at opleve det lokale Darmstadt-hold synge sig vej gennem endnu en weekendsejr. Venueset, der blev indviet i 1921, er på ingen måde et teknologitungt, moderne stadion; alligevel har det masser af karakter, stemning og en meget tysk passion for den sport, det omslutter.

Uanset om du ser det lokale hold til en begivenhed eller deltager i en koncert med en scene opstillet på banen, er du meget tættere på handlingen end på et hvilket som helst moderne megastadion.

100 % Autentiske billetter med køberbeskyttelse

Ticombo garanterer, at de billetter, du køber til begge arrangementer, er ægte og fair prissat. Hver sælger gennemgår en grundig verifikationsproces, der involverer kontrol af sælgeren i forhold til spillestedets databaser, udførelse af baggrundstjek og overvågning af sælgeren for tegn på falsk aktivitet. Dette sikrer, at fans er beskyttet mod svindel, mens de nyder fleksibiliteten i returpolitikker, der gør det nemt at imødekomme ændringer i omstændighederne. Desuden sikrer Ticombos gennemsigtige prismodel, at der ikke er nogen skjulte gebyrer og ingen overraskende tillæg, der kan distrahere dig fra den rene forventning til selve arrangementet.

Kommende begivenheder på Stadion am Böllenfalltor, Darmstadt

SV Darmstadt 98 vs 1 FC Magdeburg 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Kaiserslautern 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Nürnberg 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Arminia Bielefeld 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs FC Energie Cottbus 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs FC Heidenheim 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs FC St. Pauli 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Hannover 96 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Hertha BSC 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Holstein Kiel 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Karlsruher SC 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs SG Dynamo Dresden 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs SpVgg Greuther Fürth 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs VfL Bochum 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs VfL Osnabrück 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs VfL Wolfsburg 2. Bundesliga Billetter

Hold på Stadion am Böllenfalltor Billetter

SV Darmstadt 98

SV Darmstadt 98 vs 1 FC Magdeburg 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Kaiserslautern 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Nürnberg 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Arminia Bielefeld 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs FC Energie Cottbus 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs FC Heidenheim 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs FC St. Pauli 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Hannover 96 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Hertha BSC 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Holstein Kiel 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs Karlsruher SC 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs SG Dynamo Dresden 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs SpVgg Greuther Fürth 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs VfL Bochum 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs VfL Osnabrück 2. Bundesliga Billetter

SV Darmstadt 98 vs VfL Wolfsburg 2. Bundesliga Billetter

1 FC Magdeburg

SV Darmstadt 98 vs 1 FC Magdeburg 2. Bundesliga Billetter

  1. FC Kaiserslautern

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Kaiserslautern 2. Bundesliga Billetter

  1. FC Nürnberg

SV Darmstadt 98 vs 1. FC Nürnberg 2. Bundesliga Billetter

Arminia Bielefeld

SV Darmstadt 98 vs Arminia Bielefeld 2. Bundesliga Billetter

Eintracht Braunschweig

SV Darmstadt 98 vs Eintracht Braunschweig 2. Bundesliga Billetter

FC Energie Cottbus

SV Darmstadt 98 vs FC Energie Cottbus 2. Bundesliga Billetter

FC Heidenheim

SV Darmstadt 98 vs FC Heidenheim 2. Bundesliga Billetter

FC St. Pauli

SV Darmstadt 98 vs FC St. Pauli 2. Bundesliga Billetter

Hannover 96

SV Darmstadt 98 vs Hannover 96 2. Bundesliga Billetter

Hertha BSC

SV Darmstadt 98 vs Hertha BSC 2. Bundesliga Billetter

Holstein Kiel

SV Darmstadt 98 vs Holstein Kiel 2. Bundesliga Billetter

Karlsruher SC

SV Darmstadt 98 vs Karlsruher SC 2. Bundesliga Billetter

SG Dynamo Dresden

SV Darmstadt 98 vs SG Dynamo Dresden 2. Bundesliga Billetter

SpVgg Greuther Fürth

SV Darmstadt 98 vs SpVgg Greuther Fürth 2. Bundesliga Billetter

VfL Bochum 1848

SV Darmstadt 98 vs VfL Bochum 2. Bundesliga Billetter

VfL Osnabrück

SV Darmstadt 98 vs VfL Osnabrück 2. Bundesliga Billetter

VfL Wolfsburg

SV Darmstadt 98 vs VfL Wolfsburg 2. Bundesliga Billetter

Andre begivenheder på Stadion am Böllenfalltor

7/17/2026: BTS World Tour Billetter

7/18/2026: BTS World Tour Billetter

9/6/2026: BTS World Tour Billetter

8/17/2026: BTS World Tour Billetter

10/17/2026: Celine Dion Billetter

8/29/2026: BTS World Tour Billetter

7/12/2026: BTS World Tour Billetter

10/16/2026: Celine Dion Billetter

12/19/2026: BTS World Tour Billetter

5/15/2027: Celine Dion Billetter

10/9/2026: Celine Dion Billetter

10/2/2026: Celine Dion Billetter

9/25/2026: Celine Dion Billetter

10/14/2026: Celine Dion Billetter

7/7/2026: BTS World Tour Billetter

10/7/2026: Celine Dion Billetter

10/3/2026: Celine Dion Billetter

12/20/2026: BTS World Tour Billetter

10/10/2026: Celine Dion Billetter

9/26/2026: Celine Dion Billetter

9/10/2026: Jay-Z Billetter

12/17/2026: BTS World Tour Billetter

9/12/2026: Celine Dion Billetter

9/23/2026: Celine Dion Billetter

7/8/2026: My Chemical Romance Billetter

12/22/2026: BTS World Tour Billetter

9/30/2026: Celine Dion Billetter

7/10/2026: Bruno Mars – The Romantic Tour Billetter

9/18/2026: Celine Dion Billetter

7/6/2026: BTS World Tour Billetter

9/19/2026: Celine Dion Billetter

9/16/2026: Celine Dion Billetter

8/19/2026: Ariana Grande - The Eternal Sunshine Tour Billetter

8/31/2026: Ariana Grande - The Eternal Sunshine Tour Billetter

4/23/2027: Olivia Rodrigo: The Unraveled Tour Billetter

8/23/2026: Ariana Grande - The Eternal Sunshine Tour Billetter

7/19/2026: Bruno Mars – The Romantic Tour Billetter

8/16/2026: Ariana Grande - The Eternal Sunshine Tour Billetter

9/1/2026: Ariana Grande - The Eternal Sunshine Tour Billetter

8/29/2026: The Weeknd Billetter

8/20/2026: Ariana Grande - The Eternal Sunshine Tour Billetter

9/5/2026: The Weeknd Billetter

7/11/2026: Bruno Mars – The Romantic Tour Billetter

8/30/2026: The Weeknd Billetter

8/28/2026: Bon Jovi - Forever Tour Billetter

7/11/2026: Lewis Capaldi Billetter

7/15/2026: Bruno Mars – The Romantic Tour Billetter

7/25/2026: Luke Combs: My Kinda Saturday Night Billetter

4/2/2027: Olivia Rodrigo: The Unraveled Tour Billetter

8/28/2026: The Weeknd Billetter

Om Stadion am Böllenfalltor

Stadion am Böllenfalltor Historie

Stadionets historie kan føres tilbage til en gruppe lokale fodboldentusiaster, der i 1921 samlede midler til at bygge et lille stadion. Dette tjente som udgangspunkt for et fællesskab, der ønskede et sted til sport, især fodbold. Dette "lokale" sted blev aldrig en "hjemmebase" for et fodboldhold i de tyske professionelle ligaer, primært fordi byen Darmstadt ikke var stor nok, men det gav altid en ramme for den slags lokal, regional og endda international fodbold, der ville være centrum for et samfund, der er venligt mod "det smukke spil." Gennem årene har det gennemgået renoveringer og genopbygningsfaser, begge med det formål at gøre det mere behageligt for tilskuere. Den seneste (2003) bragte mere moderne belysning med øget intensitet og endnu bedre udsigtsvinkler for fans. Desuden fungerer hele Böllenfalltor Stadion nu som "et civilt vartegn." Disse er specifikationer, men de giver ikke en god – ja, en passende – antydning af virkeligheden på stedet.

Stedets specifikationer gør det egnet ikke kun til nationale ligakampe, men også til alle mulige internationale begivenheder. En venskabelig fodboldkamp? Intet problem. En begivenhed, der måtte kræve noget tæt på et professionelt sportsmiljø? Stedet kan rumme det. Det kan udføre sit hverv i en sådan begivenhed med bravur. I den forbindelse er siddepladserne i de centrale sektioner af hovedtribunen det optimale sted at opleve en sådan kamp på en begivenhed. Disse pladser er de mest eftertragtede placeringer i huset. Fra disse pladser kan man se alt. Du får den altafgørende taktiske udsigt. Men det er ikke alt. Fra disse pladser får du den altafgørende taktiske udsigt. Men stedet tilbyder også tilhængere bag målene en chance for at engagere sig i eufori på det viscerale niveau, som fodbold kræver.

Stadion am Böllenfalltor Fakta og tal

Med en kapacitet på næsten 14.000 fans tilbyder Stadion am Böllenfalltor en intim, men levende atmosfære, der gør hver begivenhed speciel. Dets stejle tribuner og tætte nærhed til banen forstærker fanenergien og skaber et miljø, hvor tilskuere føler sig dybt forbundet med handlingen. Stedet balancerer historisk charme med nødvendige moderne opgraderinger som avanceret belysning og forbedrede udsigtsvinkler for at sikre komfort og synlighed.

Stadion am Böllenfalltor Pladsoversigt

Bedste pladser på Stadion am Böllenfalltor

De centrale sektioner af hovedtribunen giver de bedste udsyn, så fans kan værdsætte taktiske nuancer, mens de ser al handlingen udfolde sig. Disse pladser er yderst eftertragtede på grund af deres strategiske udsigtspunkt over banen. For fans, der søger en mere intens, fælles oplevelse, pulserer områderne bag målene med vokal støtte og eufori og skaber en elektrisk atmosfære, der er karakteristisk for traditionelle tyske fodboldarenaer.

Stadion am Böllenfalltor Siddeplan

Stadionets layout fremhæver fanoplevelsen gennem sit arkitektoniske design, der blander sidde- og ståpladser for at imødekomme forskellige fanpræferencer. Kombinationen af overdækkede tribuner og terrasserede sektioner sikrer fremragende synlighed, samtidig med at en autentisk fodboldstemning bevares.

Sådan kommer du til Stadion am Böllenfalltor

Parkering ved Stadion am Böllenfalltor

Ved ankomst i bil er parkering muligt i det udpegede område P4, som kan rumme både personbiler og større køretøjer som busser. Parkeringsafgiften er fastsat til €5,00 for standardbiler og €10,00 for busser. Det anbefales kraftigt at ankomme mindst to timer før arrangementets start for at sikre sig en parkeringsplads og undgå trængsel. Alternativ parkering er tilgængelig i nærliggende boligområder, men disse kræver længere gangafstande til stadion.

Offentlig transport til Stadion am Böllenfalltor

Offentlig transport er en bekvem måde at komme til stadion på, med adskillige bus- og sporvognslinjer, der betjener stedet. På kampdage øges servicefrekvensen for effektivt at håndtere strømmen af tilskuere. Dette netværk giver direkte forbindelser fra Darmstadts centrum og de omkringliggende områder, hvilket gør offentlig transport til et foretrukket valg for mange fans.

Hvorfor købe Stadion am Böllenfalltor-billetter på Ticombo

Autentiske billetter garanteret

Ticombo anvender strenge sælgerverifikationsprocesser for at garantere billetternes ægthed. Sælgere vurderes i forhold til officielle spillestedslister og overvåges løbende for at opdage enhver falsk aktivitet. Denne flerlagede tilgang sikrer et sikkert købsmiljø, der giver fans mulighed for at købe billetter med tillid.

Sikre transaktioner

Platformen anvender avanceret kryptering, industristandard betalingsgateways og realtidsregistrering af svindel for at sikre alle transaktioner. Denne robuste sikkerhedsinfrastruktur beskytter køberinformation og forhindrer svigagtig aktivitet, hvilket giver ro i sindet under købsprocessen.

Hurtige leveringsmuligheder

Ticombo tilbyder forskellige leveringsmetoder, herunder digitale billetter for øjeblikkelig adgang og fysiske billetleverancer til samlere og gavegivere. Mobil billetintegration strømliner yderligere indgangen, hvilket muliggør smartphoneadgang til arrangementer. Hurtig forsendelse er tilgængelig for internationale kunder, der kræver hurtig modtagelse af billetter.

Stadion am Böllenfalltor faciliteter

Mad og drikke på Stadion am Böllenfalltor

Besøgende kan nyde et velvalgt udvalg af traditionelle tyske snacks som bratwurst og øl, der tilbydes af lokale sælgere overalt på stadion. Der tages også hensyn til kostpræferencer og begrænsninger, hvilket giver alternativer, herunder vegetariske muligheder. Premium hospitality-områder giver en eksklusiv oplevelse, hvor gæsterne nyder fine drikkevarer og middag i komfort.

Tilgængelighed på Stadion am Böllenfalltor

Stadionet er designet til at være tilgængeligt for alle og inkluderer faciliteter for mennesker med handicap, såsom kørestolsvenlige siddepladser, ledsagerpladser og dedikerede toiletter. Klare skiltning og uddannet personale hjælper besøgende, mens lyddeskription og teleslyngeanlæg imødekommer sensoriske funktionsnedsættelser. Disse funktioner afspejler en forpligtelse til inkluderende underholdning.

Seneste nyheder om Stadion am Böllenfalltor

Kontinuerlige forbedringer og opgraderinger forbedrer stadionets infrastruktur, hvilket øger tilskuernes komfort og den operationelle effektivitet. Stedet forbliver et centralt punkt for lokale og internationale arrangementer, fremmer samfundsengagement og opretholder sit omdømme som en førende fodbolddestination.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan køber man billetter til Stadion am Böllenfalltor?

Det er nemt at købe billetter via Ticombo. Opret en konto, gennemse begivenheder, vælg dine pladser fra et interaktivt kort, og fortsæt med betaling via forskellige accepterede metoder. Kundesupport er tilgængelig for eventuelle købsproblemer.

Hvor meget koster billetter til Stadion am Böllenfalltor?

Billetpriserne varierer afhængigt af begivenhedens betydning, placering af pladser og efterspørgsel. Kampe i den regulære sæson er generelt overkommelige, mens særlige kampe eller turneringer har højere priser. Alle gebyrer vises tydeligt uden skjulte omkostninger, og et pris sammenligningsværktøj hjælper købere med at finde de bedste tilbud.

Hvad er kapaciteten på Stadion am Böllenfalltor?

Stadionet rummer cirka 14.000 tilskuere og kombinerer siddepladser, ståpladser og hospitality-sektioner. Denne størrelse skaber en levende atmosfære, der forbinder fans tæt med spillet.

Hvornår åbner Stadion am Böllenfalltor på arrangementsdage?

Portene åbner typisk to timer før arrangementet for at give tid til aktiviteter før kampen såsom shopping efter merchandise og forfriskninger. Særlige arrangementer kan have tidligere åbninger med yderligere underholdning.

MANGE TAK!

Den største markedsplads i verden.

Ticombo® er nu en af de mest fulgte platforme til videresalg i Europa. Tak!

Seal of Excellence af EU-Kommissionen

Ticombo GmbH (moderselskabet) er anerkendt under Horizon 2020, EU's støtteprogram til forskning og innovation for sit forslag nr. 782393.

EU Seal of Excellence

Som set i nyhederne

BBCSky NewsIndependentThe SunDaily MailEvening StandardForbesYahoo
  • Om os
  • Vores team
  • TixProtect
  • Virksomhed
  • Vilkår og Betingelser
  • Partnerprogram
  • Virksomhedstjenester
  • Ofte stillede spørgsmål
  • Sådan virker det
  • Hoteller
  • VM-hub
  • Kontakt os

Kontorer og support

Germany
Unter den Linden 24, 10117 Berlin, Germany
United Kingdom
167 City Road, London, Greater London, EC1V 1AW, United Kingdom
United States
131 Continental Dr, Suite 305, Newark, Delaware 19713, United States
Switzerland
Dorfstrasse 52a, 6390 Engelberg, Switzerland
Bulgaria
Regus Sofia City West, bul Totleben 53-55, 1606 Sofia, Bulgaria
United Arab Emirates
UAE Dubai Silicon Oasis, DDP Building A1, Office 302, Dubai, United Arab Emirates
Mexico
Av Chapultepec 360, Roma Norte, Cuauhtémoc, 06700 Ciudad de México, CDMX, Mexico
Platformsudbyderens juridiske enhed kan variere afhængigt af sted, begivenhed og/eller domæne. For detaljer se den specifikke begivenhedsside, tryk og vilkår., Virksomhed og Vilkår. © 2026 Ticombo. Alle rettigheder forbeholdes.